Vlado – Goddag det er færdselspolitiet
Om et liv i færdselspolitiet, hvad det indebærer
Goddag, det er færdselspolitiet – er du klar?
Goddag, det er færdselspolitiet det har Vlado Lentz sagt utallige gange på de danske veje. Men nu får du den ægte vare – ingen skærmtrold, men manden selv. Vlado tager os denne eftermiddag igennem en rejse af oplevelser fra sin arbejdsdag, med de følger bilisternes valg bringer.
Vlado brænder for sit arbejde. I over 30 år har han kørt de danske veje tyndt i patruljevognen eller på sin politimotorcykel for at holde et vågent øje med bilister, cyklister og alle de andre. Han har set det meste, men kan stadig forbløffes over, hvor ubetænksomt nogle bærer sig ad, når de færdes i trafikken.
For Vlado har det aldrig været et mål i sig selv at give så mange og så store bøder som muligt. Nogen gange er dialogen at foretrække frem for sanktioner, mener Vlado.
Han har set mennesker blive dræbt og kvæstet på vejene, og han ved bedre end nogen, hvor stor sorg spritbilister og andre hensynsløse trafikanter kan være årsag til.
Vlado er blevet en kendt skikkelse på tv, hvor han i Kanal 5’s populære program Politijagt lader seerne få indblik i en arbejdsdag, som er mere varieret end de flestes.
Arrangør: Frederikshavn Teaterforening